Polska Sekcja CIOFF®

Polskie Tańce Narodowe

Komisja ds. Tańców Polskich PS CIOFF®Wejdź na stronę

MAZUR 2020 – sympozjum on-line na 20-lecie

Zapraszamy do zobaczenia i wysłuchania sympozjum on-line, zarejestrowanego w ramach Ogólnopolskich Spotkań Tanecznych MAZUR 2020 w grudniu 2020 r. w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie. Jego tematem była muzyczna warstwa tańców polskich – zarówno historyczna, obecna w utworach polskich kompozytorów, jak i współcześnie towarzysząca turniejom tanecznym. Wszystkich śledzących ruch tańców polskich zainteresuje także podsumowanie 20-lecia organizacji turniejów mistrzowskich, wypełnione wspomnieniami i archiwalnymi materiałami. Zachęcamy do nostalgicznej podróży!

Obejrzyj i wysłuchaj Sympozjum na portalu youtube.pl

Rywalizacja w ramach Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich w roku 2020, nie mogła dojść do skutku z uwagi na trwającą epidemię.

Dzięki podtrzymaniu decyzji o dofinasowaniu zadania przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz przy wsparciu współorganizatorów – Samorządu Województwa Mazowieckiego i Polskiej Sekcji CIOFF®, udało się zorganizować tegoroczną odsłonę Mazura w postaci sympozjum przeprowadzonego w formule on-line.
W ramach zadania, przy współudziale MKDNiS oraz Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Zespołów Folklorystycznych CIOFF®, która w roku 2020 obchodziła 50-lecie działalności, powstały nowe aranżacje muzyczne tańców turniejowych. Ich autorem jest Przemysław Marcyniak – instrumentalista, dyrygent, aranżer i kompozytor, ekspert Polskiej Sekcji CIOFF®. Opracowania zostaną udostępnione już wkrótce m.in. na stronach Komisji ds. Tańców Polskich. W ramach sympozjum wysłuchaliśmy fragmentów nowych aranżacji, obejrzeliśmy prezentację układów tanecznych do nowych kompozycji w wykonaniu par turniejowych ZTL „Promyki”, sam autor zaś przybliżył idee i inspiracje towarzyszące powstawaniu materiału. W panelu naukowym sympozjum, poświęconym „Utworom polskich kompozytorów w praktyce tanecznej – od -spektakli do turniejów tańców polskich”, udział wzięli dr hab. Tomasz Nowak oraz dr Agnieszka Chwiłek (oboje z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego). Przedmiotem ich wykładów był „Krakowiak i jego stylizacje w twórczości kompozytorów polskich” a także „Mazurki na Parnasie, czyli o tańcach polskich w XIX-wiecznym cyklu sonatowym”.
Obejrzyj i wysłuchaj Sympozjum na portalu youtube.pl
Obejrzyj i wysłuchaj Sympozjum na portalu youtube.pl

W części poświęconej 20-leciu mistrzostw Polski, organizacji ogólnopolskich konkursów tańców polskich, zmianom i rozwojowi ruchu tańców polskich oraz jego przyszłości, udział wzięli: Jan Łosakiewicz (Sędzia Ekspert Tańców Polskich, Wiceprzewodniczący PS CIOFF®, autorytet w dziedzinie polskich tańców narodowych, współodpowiedzialny za reaktywowanie turniejów tańców polskich oraz ich współczesny rozwój, kierownik ZPiT UW „Warszawianka”), dr Dariusz Skrzydlewski (dyrektor rozgrywanych w Wieliszewie od roku 2000 konkursów tańców polskich MAZUR / Mistrzostw Polski, Sędzia Konsultant, Komisarz Regionu Centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF® obejmującego województwo mazowieckie, dyrektor Ośrodka Kultury w Wieliszewie i kierownik ZTL „Promyki”), Kamil Rząca (9-krotny Mistrz Polski w Tańcach Polskich, choreograf i instruktor taneczny – od roku 2016 związany z ZTL „Promyki”, opiekun par konkursowych), dr hab. Tomasz Nowak (etnomuzykolog, antropolog tańca, ekspert PS CIOFF®, członek International Council for Traditional Music przy UNESCO i Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich, konferansjer wielu edycji konkursów i mistrzostw Polski w tańcach polskich).

Gośćmi specjalnymi (on-line) panelu byli: Mariusz Krupiński z Olsztyna, Jarosław Wojciechowski z Warszawy, Piotr Kulka i Jagoda Banaś z Poznania oraz Ewa Miś-Krzemińska z Nowej Rudy. Wspomnienia zilustrowano materiałami archiwalnymi – zdjęciami i fragmentami nagrań filmowych, w tym zarejestrowanym w roku 1994 konkursem tańców polskich w Olsztynie, pierwszym po reaktywowaniu zmagań turniejowych w latach 90.

Mazura 2020 dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Przedsięwzięcie wsparli: Samorząd Województwa Mazowieckiego – współorganizator zadania – oraz Polska Sekcja CIOFF®.

Kalendarz wydarzeń PS CIOFF®


Szanowni Państwo,

Celem usprawnienia naszego wspólnego działania i uniknięcia nakładania się terminów różnych wydarzeń organizowanych w ramach Polskiej Sekcji CIOFF® oraz podejmowanych przez członków PS CIOFF® , na stronie www.cioff.pl zainstalowany został kalendarz wydarzeń, gdzie zamieszczane są wszystkie imprezy Polskiej Sekcji CIOFF® : festiwale, turnieje, warsztaty, jubileusze, szkolenia, konferencje, seminaria, spotkania tematyczne, etc., etc. zarówno ogólnopolskie jak i o zasięgu regionalnym.
Aby kalendarz mógł spełnić swą rolę informacyjno-koordynacyjną prosimy bardzo o przesyłanie na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wszelkich informacji o podejmowanych przez Państwa działaniach, zawierających:

  • Tytuł wydarzenia
  • Termin
  • Lokalizację
  • Krótki opis wydarzenia i jego tematykę

Link do strony www organizatora/wydarzenia zawierającej szczegółowe informacje oraz zajrzenie do kalendarza przed ustaleniem terminu nowego wydarzenia.
Liczymy bardzo na Państwa akceptację tego pomysłu i pełne współdziałanie w zakresie jego realizacji dla naszej wspólnej wygody i usprawnienia działań

Z serdecznymi pozdrowieniami

W imieniu Prezydium Polskiej Sekcji CIOFF®
Jerzy Chmiel
Jan Łosakiewicz

Ranking PS CIOFF®

Ranking końcowy 2019

Kategoria III

Klasa 3A

Kategoria III

Klasa 3B

Kategoria III

Klasa 3C

Kategoria IV

klasa 4A

Kategoria IV

Klasa 4B

Kategoria V

Klasa5A

Kategoria v

Klasa 5B

Kategoria VI

Klasa VIA

Kategoria VII

Klasa 7A

Kategoria VII

Klasa HOBBY

Muzyka turniejowa

Muzyka finałowa

Ściagnij cały zestaw spakowany w formacie zip

Ważny komunikat

Udostępniona muzyka:"Podstawowa muzyka turniejowa" oraz "muzyka finałowa" jest własnością Polskiej Sekcji CIOFF® i może być nieodpłatnie udostępniana do celów organizacji turniejów tańców polskich organizowanych pod patronatem PS CIOFF®.
W innych przypadkach użycie powyższej muzyki wymaga pisemnej zgody Polskiej Sekcji CIOFF®

Jeśli lubisz tańczyć tradycyjnie i zarazem oryginalnie skontaktuj sie z nami.

Wejdź w zakładkę: - Ośrodki rekomendowane - i skontaktuj się z wybranym instruktorem, choreografem. Na liście znajdują sie tylko wysokiej klasy specjaliści w dziedzinie tańców polskich posiadający rekomendacje Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF®