Regulamin sędziowski
Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF®
Rozdział I
Zakres regulacji
Niniejszy regulamin definiuje status sędziego tańców polskich, ustala zasady nabywania, zawieszania i utraty uprawnień sędziowskich, określa prawa i obowiązki sędziów i organizatorów turniejów oraz zadania Kolegium Sędziowskiego.
Ustala także zasady wynagradzania i typowania sędziów na turnieje oraz zasady oceniania par tanecznych.
Rozdział II
Nabywanie, zawieszanie i utrata uprawnień sędziowskich
- Uprawnienia sędziego polskich tańców nadaje, zawiesza i odbiera Prezydium PS CIOFF® na wniosek Komisji ds. Tańców Polskich – w trybie i na zasadach określonych w niniejszym regulaminie.
- Sędzią może zostać osoba pełnoletnia, niekarana, która spełnia wymagania kwalifikacyjne, zda egzamin sędziowski i odbędzie staż na co najmniej trzech turniejach i podpisze deklarację sędziowską.
- Sędziom tańca polskiego przyznaje się trzy (3) stopnie sędziowskie:
- sędziego eksperta
- sędziego konsultanta
- sędziego.
- Awans z grupy sędziów do grupy sędziów konsultantów oraz z grupy sędziów konsultantów do grupy sędziów ekspertów, odbywa się na wniosek kandydata. Wypełniony formularz należy przesłać do Przewodniczącego Kolegium Sędziowskiego do dnia 15 maja danego roku. Sędziowie konsultanci i eksperci wybierają kandydatów pośród sędziów. Sędziowie eksperci wybierają kandydatów pośród sędziów konsultantów. Decyzje o nowych nominacjach sędziowskich, dotyczących grupy sędziów konsultantów i ekspertów podejmowane są z uwzględnieniem takich kryteriów jak: kwalifikacje, doświadczenie sędziowskie i instruktorskie, prowadzone zajęcia i wykłady na uczelniach i kursach instruktorskich, autorskie wydawnictwa i artykuły związane z tematyką polskich tańców narodowych, wkład pracy w tworzenie i rozwój formy towarzyskiej polskich tańców narodowych i inne.
Decyzja o nominacji sędziowskiej podejmowana jest podczas spotkania grona sędziowskiego (dopuszcza się spotkanie w trybie zdalnym) i zostanie ogłoszona do dnia 15 czerwca danego roku.
- Wymagania kwalifikacyjne dla kandydata na sędziego:
- Co najmniej wykształcenie średnie i ukończony kurs instruktorski.
- Minimum pięcioletni staż czynnego uczestnictwa w turniejach tańców polskich(udokumentowane zajęte miejsca w finałach najwyższej klasy w danej kategorii).
- Dopuszcza się zmniejszenie stażu do trzech lat w przypadku długoletniego uczestnictwa w zespole folklorystycznym, w którego programie tańczone są polskie tańce narodowe lub dziesięcioletniego doświadczenia w pracy instruktorskiej z prowadzeniem klubu tańców polskich, bądź szkolenia i prowadzenia (nadzór) par startujących w konkursach tańców polskich w ramach pracy zespołów folklorystycznych ( udokumentowane miejsca zajęte przez te pary w finałach najwyższej klasy w danej kategorii ).
- Praca na rzecz organizacji i promocji idei tańców polskich w regionach lub innych strukturach ruchu.
- Członkostwo (członek zwyczajny) w PS CIOFF®.
- Spełnienie wymagań kwalifikacyjnych kandydatów na sędziów stwierdza Kolegium Sędziowskie na podstawie świadectw, dyplomów, zaświadczeń oraz świadectw pracy.
- W uzasadnionych, wyjątkowych przypadkach, na wniosek kandydata, istnieje możliwość zmiany wymagań kwalifikacyjnych dla kandydata na sędziego. Zmian dokonuje Prezydium Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF® po konsultacji z Kolegium Sędziowskim.
- Sędziów obowiązuje przestrzeganie przepisów i regulaminów tańców polskich oraz uchwał i zarządzeń Komisji ds. Tańców Polskich i Prezydium PS CIOFF®.
- Sędziów obowiązuje bezstronność, odpowiedzialność i uczciwość w wykonywaniu swojej pracy.
- W przypadku naruszenia niniejszego Regulaminu, podjęcia przy wykonywaniu obowiązków sędziowskich decyzji sprzecznej z zasadami obowiązującymi w ruchu tańców polskich lub nieuczestniczenia w szkoleniach sędziowskich Prezydium Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF® po zasięgnięciu opinii Kolegium Sędziowskiego, może nałożyć na sędziego, w zależności od wagi przewinienia następujące kary:
- ostrzeżenie,
- zawieszenie uprawnień sędziowskich na okres od 30 dni do 1 roku,
- pozbawienie uprawnień sędziego.
- W terminie 14 dni od otrzymania decyzji o pozbawieniu uprawnień sędzia ma prawo odwołać się do Prezydium PS CIOFF®. Do czasu rozpatrzenia sprawy przez Prezydium PS CIOFF® decyzja Komisji pozostaje w mocy.
- Uprawnienia Sędziego zostają zawieszone na okres, w którym nie jest on członkiem(zwyczajnym) PS CIOFF®.
- W przypadku jeżeli sędzia wyraża decyzję o zrzeczeniu się tytułu sędziego, winien on poinformować o zaistniałym fakcie, drogą pisemną Kolegium Sędziowskie, które po rozpatrzeniu sprawy, niezwłocznie kieruje decyzję w pisemnej formie indywidualnego wystąpienia do Prezydium Komisji TP PS CIOFF® z powiadomieniem osoby zainteresowanej.
Rozdział III
Zasady typowania sędziów i skrutinerów na turnieje
- W skład komisji sędziowskiej turnieju wchodzić mogą jedynie sędziowie uprawnieni dopełnienia funkcji sędziego w danym roku kalendarzowym oraz sędzia skrutiner powoływany przez organizatora.
- Warunkiem umieszczenia na „Liście Sędziów” na dany rok kalendarzowy jest:
- obecność na wszystkich wykładach obowiązkowego szkolenia sędziowskiego. b. wniesienie opłat za:
- szkolenie sędziowskie
- składkę członka zwyczajnego PS CIOFF®
- przedłużenie ważności posiadanych uprawnień sędziego (licencja).
- Usprawiedliwienia nieobecności na szkoleniu należy przedkładać do Kolegium sędziowskiego najpóźniej w dniu szkolenia. Usprawiedliwienie nieobecności nie zwalnia z obowiązku opłaty za szkolenie sędziowskie na dany rok.
- W skład komisji sędziowskiej turnieju wchodzi następująca ilość sędziów:
- w Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich i w Mistrzostwach Polski w Karach Mazurowych – wszyscy aktywni sędziowie w danym sezonie tanecznym, którzy przyjmą zaproszenie organizatora do pełnienia funkcji sędziego podczas Mistrzostw Polski oraz sędzia skrutiner.
- w turniejach ogólnopolskich – min. 6 sędziów (w tym sędzia skrutiner).
- w turniejach regionalnych – min. 6 sędziów (w tym sędzia skrutiner).
- Skład komisji sędziowskich turniejów ustala się wg następujących zasad:
- w Mistrzostwach Polski – min.10 sędziów (w tym sędzia skrutiner); skład sędziowski, w drodze losowania, ustala Organizator Mistrzostw, przydzielając do każdej kategorii tanecznej min. 9-osobowy zespół sędziów oceniających (Sędzia Główny, dwóch Sędziów Ekspertów, dwóch Sędziów Konsultantów i czterech Sędziów) oraz Sędziego Skrutinera. Sędzia Główny i Sędzia Skrutnier pełnią stałą funkcję podczas całości trwania Mistrzostw Polski, a ich wyboru dokonuje Organizator Mistrzostw.
- w Turniejach Ogólnopolskich – min. 6 sędziów (w tym min. 1 sędzia ekspert, 1 sędzia konsultant, 1 sędzia i 1 sędzia skrutiner).
- w Turniejach Regionalnych – min. 6 sędziów (w tym min. 1 sędzia konsultant, 1 sędzia i 1 sędzia skrutiner); funkcję sędziego głównego może pełnić sędzia konsultant.
- w przypadku braku możliwości uczestnictwa sędziego konsultanta można powołać sędziego eksperta.
- w przypadku braku możliwości uczestnictwa sędziego można powołać sędziego konsultanta lub sędziego eksperta.
- Sędzią Głównym komisji sędziowskiej powinien być zawsze sędzia o najwyższej kategorii sędziowskiej w danej komisji.
- Składy komisji sędziowskich (z wytypowaniem Sędziego Głównego) na Turniejach Ogólnopolskich i Regionalnych ustala Organizator Turnieju.
- Weryfikację poprawności regulaminowej zgłoszonych składów sędziowskich dokonuje Kolegium Sędziowskie.
Rozdział IV
Zadania Sędziego Głównego w pracach Komisji Sędziowskiej Turnieju
- Sędzia Główny jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg pracy komisji sędziowskiej turnieju, którą reprezentuje wobec organizatora i uczestników turnieju.
- Sędzia główny w porozumieniu z organizatorem turnieju oraz sędzią skrutinerem ma prawo zmienić kolejność rund w czasie trwania turnieju.
- Do zadań Sędziego Głównego należy przede wszystkim:
- przeprowadzenie narady sędziowskiej przed turniejem, w której uczestniczą wszyscy sędziowie turnieju i sędzia skrutiner,
- kontrolowanie czasu prezentacji, zgodności liczby par na parkiecie, zejścia par, dogrywek, ilości i czasu przerw, itd.
- rozstrzyganie spornych kwestii dotyczących form oceniania i typowania par tanecznych.
Rozdział V
Prawa i obowiązki Sędziego w pracach Komisji Sędziowskiej Turnieju
- Sędzia uczestniczący w pracach komisji sędziowskiej turnieju ma obowiązek:
- zgłoszenia swego przybycia organizatorowi turnieju najpóźniej na 2 godziny przed rozpoczęciem imprezy, o ile organizator nie postanowi inaczej,
- uczestniczenia w naradzie sędziowskiej przed rozpoczęciem turnieju, w trakcie której zapoznaje się z planowanym jego przebiegiem, dokumentacją sędziowską oraz techniczną stroną pracy komisji sędziowskiej turnieju,
- starannego wypełniania funkcji sędziego zgodnie z etyką i odpowiedzialnością za stawiane oceny,
- uczestniczenia w turnieju aż do jego całkowitego zakończenia.
- W trakcie sędziowania sędzia ma prawo opuścić wyznaczone miejsce jedynie w celu lepszej możliwości oceny par tanecznych.
- Sędzia ma prawo wnioskować do sędziego głównego o 5 minutową przerwę w trakcie trwania turnieju.
- Sędzia nie łączy funkcji sędziego i opiekuna par na turniejach.
- Sędzia nie udziela rad i nie interpretuje prezentacji w trakcie trwania turnieju.
- Sędziego podczas trwania turnieju obowiązuje strój wizytowy.
- W sytuacjach wyjątkowych (choroba) sędzia o swojej nieobecności na turnieju informuje natychmiast Organizatora Turnieju. Następnie o zaistniałym fakcie Organizator informuje Przewodniczącego Kolegium Sędziowskiego, przedstawiając propozycję nowego sędziego w celu zatwierdzenia składu komisji.
- Za nieusprawiedliwione niestawienie się na przyjętym turnieju grozi kara zawieszenia uprawnień sędziowskich.
Rozdział VI
Obowiązki Sędziego Skrutinera w pracach Komisji Sędziowskiej Turnieju
- Sędzia skrutiner uczestniczący w pracach komisji sędziowskiej turnieju ma obowiązek:
- przygotowania struktury turnieju z dokumentów otrzymanych od organizatora dotyczących sędziów oraz par,
- przeprowadzenia pracy w sposób zapewniający najsprawniejszy przebieg turnieju,
- zgłoszenia swego przybycia organizatorowi turnieju najpóźniej 2 godziny przed imprezą, o ile organizator nie postanowi inaczej,
- przeprowadzenia konsultacji z Sędzią Głównym turnieju na temat zasad pracy komisji sędziowskiej turnieju i swojej,
- uczestniczenia w naradzie sędziowskiej przed turniejem,
- przygotowania kompletu kart sędziowskich i skrutacyjnych przy pomocy programu „angielski skating system”,
- obliczania wyników poszczególnych rund zgodnie z obowiązującymi systemami postępowania skrutinerskiego w turniejach tanecznych i odpowiadania za prawidłowość obliczeń wyników turnieju, a po zakończeniu rundy eliminacyjnej sporządzenia wydruk z numerami par zakwalifikowanych do kolejnej rundy,
- informowania sędziego głównego o fakcie spełnienia przez parę wymogów regulaminowych do tańczenia w klasie „wyższej”. Sędzia główny zezwala prowadzącemu turniej podać powyższą informację do publicznej wiadomości.
- przygotowania niezwłocznie po zakończeniu konkursu wyników rywalizacji w każdej kategorii wiekowej wg kolejności zajętych miejsc w finale oraz w rundach eliminacyjnych (tzw. wyciąg skrutinerski).
- wysyłania, po zakończeniu konkursu, wyników (tzw. wyciągu skrutinerskiego) do organizatora turnieju oraz Prezydium Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF w ciągu 3 dni od zakończenia turnieju.
- Sędzia skrutiner ma obowiązek nie ujawniać arkuszy zbiorczych do zakończenia finałów w danym bloku turnieju.
- W sytuacjach wyjątkowych (choroba) sędzia skrutiner o swojej nieobecności na turnieju informuje natychmiast Organizatora Turnieju. Następnie o zaistniałym fakcie Organizator informuje Przewodniczącego Kolegium Sędziowskiego w celu zatwierdzenia składu komisji.
- Sędzia skrutiner ma obowiązek znalezienia zastępstwa na swoje miejsce i uzgodnieniu kandydatury z Organizatorem turnieju.
- Sędzia skrutiner dokonuje wpisów do książeczek startowych zgodnych z końcowymi wynikami turnieju
Rozdział VII
Zasady oceniania par tanecznych w turnieju
- W kategorii pierwszej sędziowanie jest niejawne tzn. oceny nie są podawane do wiadomości publicznej.
- W rundach przedfinałowych sędziowie turnieju za pomocą symbolu „X” typują pary taneczne do następnej rundy. Do dalszej rundy przechodzą pary z największą ilością typowań. Ilość typowań „X” od poszczególnych sędziów w każdym tańcu musi być równa ilości par, które mają uczestniczyć w następnej rundzie.
- Pary przekraczające repertuar nie powinny być typowane do następnej rundy, a w finale powinny być sędziowane na ostatnim miejscu.
- Sędzia Główny ma obowiązek ogłosić ten fakt przed ogłoszeniem wyników danej kategorii, jeżeli dyskwalifikacja nastąpiła w finale.
- O liczbie par typowanych do następnej rundy decyduje sędzia główny turnieju kierując się systemem 48-24-12-6. Do następnej rundy sędziowie typują nie mniej niż 50% par. W rundzie finałowej powinno uczestniczyć maksymalnie 6 par.
- W przypadku par – remisujących o wejście do następnej rundy – Sędzia Główny może zarządzić rundę dodatkową dla remisujących par, ocenianą w systemie typowań par tanecznych na miejsca w wylosowanym przez uczestników dodatkowej rundy tańcu.
- W rundzie finałowej obowiązuje ocenianie przez typowanie par tanecznych na miejsca w każdym tańcu.
- Sposób obliczania wyników turnieju określa angielski Skating System.
- Na parkiecie obowiązuje tzw. pierwszy kierunek tańczenia/przeciwny do ruchu wskazówek zegara/oraz zasada „pozwól także tańczyć innym”. Para, która nie uważa w tańcu i doganiając inną parę, tańczącą w pierwszym kierunku, spowoduje kolizję-może być gorzej oceniona przez sędziów.
- Para, która po dwukrotnym wywołaniu przez prowadzącego turniej nie zgłosi się na parkiet, nie będzie oceniana w tym tańcu (w finale otrzymuje ostatnie miejsce).
- Para, która z uzasadnionego powodu przerwie swoją prezentację po upływie połowy czasu jego trwania jest oceniana. (W przypadkach wątpliwych decyduje Sędzia Główny).
- Czas prezentacji tańca trwa około 2 minut.
- Upadek pary wynikający z przypadku losowego nie będzie powodem obniżenia oceny.
- Rozłączenie wykonawców w trakcie tańca może trwać, nie dłużej niż osiem taktów; rozłączenie wynikające z wykonania figury parowej np. „porębiańskiej” lub „starokrakowskiej” nie wlicza się do tego ograniczenia.
Rozdział VIII
Zasady wynagradzania sędziów i skrutinerów
- Zasady wynagradzania sędziów ustala organizator turnieju, zgodnie z wytycznymi Kolegium Sędziowskiego i podaje w zaproszeniu na turniej wraz z regulaminem i warunkami turnieju.
- Czas pracy sędziego w komisji sędziowskiej turnieju jest liczony od momentu rozpoczęcia narady przed turniejem do momentu zakończenia turnieju.
- Sędzia Główny otrzymuje wynagrodzenie podwyższone o 20%, a sędzia skrutiner równe wynagrodzeniu w stosunku do wynagrodzenia pozostałych sędziów.
Rozdział IX
Kolegium Sędziowskie
- Kolegium Sędziowskie koordynuje całokształt spraw sędziowskich i dba o prawidłowe i zgodne z zasadami etyki wypełnianie obowiązków sędziowskich.
- Kolegium Sędziowskie składa się z 5 sędziów i wybierane jest spośród wszystkich sędziów obecnych na spotkaniu wyborczym. Ilość sędziów uprawniona do wyboru Kolegium Sędziowskiego nie może być mniejsza niż 50% wszystkich sędziów.
- Kolegium ze swojego grona wybiera przewodniczącego.
- Do zadań Kolegium Sędziowskiego należy:
- prowadzenie dokumentacji sędziowskiej, w tym rejestru sędziów,
- planowanie i organizacja szkoleń sędziowskich, seminariów i konferencji,
- opiniowanie, na podstawie złożonych dokumentów, kandydatów na sędziów,
- współpraca z Prezydium Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF® przy organizacji egzaminów i stażów sędziowskich, opracowywania tematów szkoleń i innych ważnych spraw sędziowskich,
- weryfikowanie zgodności składu sędziowskiego z wymogami regulaminowymi na turniejach tańców polskich,
- opracowywanie sprawozdań z działalności i wniosków z organizowanych szkoleń sędziowskich.
- Kolegium Sędziowskie może wnioskować do Prezydium Komisji ds. Tańców Polskich o nagradzanie lub karanie sędziów.
- Kadencja Kolegium Sędziowskiego trwa 4 lata.
- W przypadku rezygnacji sędziego, w trakcie trwania kadencji, z członkostwa w Kolegium:
- sędzia składa pisemne powiadomienie do Przewodniczącego Kolegium o swej decyzji,
- członkowie Kolegium rekomendują nowego sędziego i zgłaszają propozycję do Prezydium Komisji ds. Tańców Polskich; po akceptacji Prezydium Komisji ds. Tańców Polskich nowy członek pełni swoja funkcje do wygaśnięcia kadencji Kolegium,
- w ramach wyborów uzupełniających można zmienić maksymalnie 2/5 składu kolegium (w innym wypadku należy przeprowadzić nowe wybory),
- d) powyższe ppkt. „b” i „c” mają zastosowanie w analogicznych przypadkach losowych.
Rozdział X
Obowiązki Organizatora w stosunku do sędziów
- Organizator konkursu powierza ocenę par tanecznych Komisji Sędziowskiej.
- Organizator konkursu zobligowany jest do przesyłania obsady sędziowskiej na adres e-mailowy Przewodniczącemu Kolegium Sędziowskiego najpóźniej do końca września roku poprzedzającego sezon taneczny.
- Do obliczania głosów Komisji Sędziowskiej i przydziału miejsc w każdym konkursie tańców polskich przyjęto angielski Skating System. Obliczenia te prowadzi sędzia skrutiner z wykorzystaniem aparatury obliczeniowej lub metodą tradycyjną. Za zapewnienie odpowiednich warunków do przeprowadzenia obowiązujących go czynności odpowiada organizator angażujący sędziego skrutinera.
- Organizator dostarcza sędziemu skrutinerowi kompletne listy startowe najpóźniej na 24 godziny przed rozpoczęciem turnieju. Zmiany w listach startowych wynikające z przyczyn od organizatora niezależnych należy przedstawić sędziemu skrutinerowi nie później niż na godzinę przed rozpoczęciem turnieju.
- Stanowiska Komisji Sędziowskiej powinny znajdować się na obrzeżu parkietu zaś stanowisko sędziego skrutinera powinno być tak usytuowane, aby było trudno dostępne dla osób niezwiązanych z obliczaniem wyników konkursu.
- Sędziowie mają prawo do pomocy, ochrony i pomocy medycznej ze strony organizatora zawodów zarówno w czasie pełnienia obowiązków sędziowskich jak i bezpośrednio po zawodach.
- Organizator ma obowiązek zapewnienia sędziom podczas trwania turnieju – wyżywienia i zakwaterowania (w miarę możliwości w hotelu innym niż uczestnicy).
- Organizator zapewnia sędziom wynagrodzenie za wykonaną pracę. Rozliczenia finansowe mają nastąpić najpóźniej w ciągu 14 dni od dnia zakończenia turnieju.
Rozdział XI
Licencja sędziowska
- Sędzia Tańców Polskich zobowiązany jest do posiadania licencji sędziowskiej na dany rok/sezon.
- Warunkiem uzyskania licencji sędziego jest złożenie wniosku do Kolegium Sędziowskiego(formularz* na stronie Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF®) oraz opłacenie składki sędziowskiej na konto PS CIOFF® do dnia 31 sierpnia danego roku.
- O wysokości kwoty składki sędziowskiej z tytułu licencji za dany rok / sezon decyduje Kolegium Sędziowskie.
- Lista sędziów posiadających licencję sędziowską na dany rok / sezon publikowana będzie na stronach internetowych Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF® do dnia 10 września bieżącego roku.
Rozdział XII
Postanowienia końcowe
- W przypadkach nie ujętych niniejszymi przepisami każdorazowo decyduje Prezydium Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF®.
- Skład komisji sędziowskiej oceniającej daną kategorię wiekową nie może ulec zmianie w trakcie trwania turnieju, z wyjątkiem nagłej choroby lub bardzo ważnej przyczyny losowej.
- Sędziowie mają prawo do składania do Prezydium Komisji ds. Tańców Polskich PSCIOFF® wniosków dotyczących całokształtu zagadnień związanych z ruchem tańców polskich oraz otrzymywania nieodpłatnie wszystkich materiałów informacyjnoszkoleniowych wydawanych przez Komisję, wchodzących w zakres ich zainteresowań sędziowskich/skrutinerskich.
- Uzupełnieniem niniejszych Przepisów Sędziowskich są: Skating System, Systematyka kroków i figur tańców polskich, Regulaminy i Uchwały dotyczące organizacji turniejów tanecznych, przypisy dotyczące egzaminów sędziowskich.
Niniejszy regulamin stanowi tekst jednolity, aktualnie obowiązujących przepisów i obowiązuje od dnia 11 listopada 2020 r.